Showing all 2 results
Showing all 2 results
Sorte fliser 30×60 til terrasser og indkørsler
Sorte 30×60 fliser fås i to forskellige tykkelser, så de passer til forskellige typer af belægninger. Her er vores anbefalinger for valg af tykkelse:
- 30x60x6 i sort anbefales til terrasser og gangstier
- 30x60x8 i sort anbefales til indkørsler.
Anbefalingerne er baseret på betonvarekontrollens standarder, så du kan være sikker på, at fliserne holder til deres formål i mange år. Husk, at det rigtige underlag er lige så vigtigt som flisens tykkelse for at sikre en stabil og holdbar belægning.
Flotte og holdbare 30×60 i sort
Alle vores sorte 30×60 fliser er produceret i 2-Lagsbeton, som giver en ekstra tæt og glat overflade. Produktionsteknikken betyder, at flisen har en grovere beton i bunden og et fint og tæt lag i toppen. Fordelen ved 2-Lagsbeton er, at det både giver flisen en flot finish og gør den mere modstandsdygtig overfor slid og smuds. Flisen er gennemfarvet, hvilket betyder at farven går hele vejen igennem betonen.
Læggemønstre og muligheder
Sorte 30×60 havefliser kan lægges på flere forskellige måder for at skabe variation i belægningen. Her er de mest populære mønstre:
- Halvforbandt: Et klassisk mønster, hvor hver række fliser forskydes med en halv flise for at skabe et roligt og harmonisk udtryk.
- Kombination med 30×30: Brug 30×30 fliser i sort sammen med 30×60 for at skabe variation i belægningen. Du kan også kombinere med andre størrelser.
Læggemønstre er ideelle til både terrasser og indkørsler for at få en flot belægning.
Vedligeholdelse
For at holde dine sorte fliser pæne og fri for alger anbefales det at udføre enkel vedligeholdelse:
- Fej fliserne for at fjerne løv og snavs, som kan være grobund for ukrudt og alger.
- Fyld fugerne med fugesand for at reducere ukrudt og holde fliserne stabile. Efterfyld ved behov for at sikre, at belægningen holder sig flot.
- Fjern alger og mos løbende, vi anbefaler at man sprøjter mod algefjerner 1-2 gange om året. Hvis der gror mos anbefaler vi at fjerne det.
- Undgå højtryksrenser, da det kan ødelægge flisernes overflade og gøre den mere modtagelig overfor snavs, alger og mos efterfølgende.
Nedlægning af fliser
For at sikre en holdbar og stabil belægning anbefaler vi følgende:
- Forbered underlaget: Udlæg et lag på 12-15 cm stabilgrus og komprimer det grundigt for at lave en stabil base for din belægning.
- Afretningssand: Fordel 3-5 cm afretningssand ovenpå stabilgruset for at få en jævn og stabil belægning.
- Læg fliserne: Læg fliserne sammen i det ønskede mønster, og juster dem løbende for at sikrer at de ligger fast og i niveau.
- Fyld fugerne med fugesand: Brug fugesand til at fylde mellemrummene mellem fliserne, det hjælper med at stabilisere belægningen og reducerer ukrudt.
Levering af 30×60 fliser i sort
30×60 fliser i sort bliver pakket på paller så de kan leveret på en specialpalle og bliver typisk leveret med truckbil eller kranbil. Hvis pallen bliver leveret med fragtmand, er der sat ekstra pinde på pallen så en palleløfter kan komme under.
Vores 30×60 fliser i sort bliver alle leveret fragtfrit ved 6 tons eller ved den mængde der står på det enkle produkt. Levering gælder med enten kranbil eller truckbil.
Mange muligheder med sorte 30×60 fliser
Der findes mange forskellige muligheder med 30×60 fliser i sort og der kan derfor også opstå spørgsmål. Hvis du ikke kan finde svar på dit spørgsmål, er du mere end velkommen til at kontakte os på telefon eller mail.
Hvis du gerne vil se vores sorte 30×60 fliser er du mere end velkommen i vores udstilling.
Har du spørgsmål?
Vi forstår, at der kan opstå spørgsmål, når du skal vælge de rigtige fliser til dit projekt. Hvis du har spørgsmål om fliserne, tykkelser eller læggemønstre, er du altid velkommen til at kontakte os. Besøg vores udstilling, hvor du kan se fliserne og få rådgivning om, hvad der passer til dine besøg. Du kan også kontakte os på 97491452 eller via e-mail på [email protected] for vejledning.