Belægningstegl VHG120 Gent 20x5x6

543,75 kr. / m2

Tilføj til kurv
Belægningstegl VHG120 Gent 20x5x6
Belægningstegl VHG120 Gent 20x5x6
543,75 kr. / m2
Der er 1040 stk / 11,18 m² på en palle. Undgå anbrud og køb i hele paller
Indhent tilbud
Varenummer (SKU): SS-8088 Kategori:
Kvalitet
  • Lang levetid
  • Brændt ved høje temperaturer
  • Frostbestandig
  • Mindre algedannelse
  • Mindre modtagelig over for smuds
  • Mindre slidtage
Levering og afhentning
Belægningstegl leveres med lastbil med palleløfter, kranbil eller lastbil med truck.
Mindre mængder leveres typisk med fragtbil og palleløfter.
Ønskes en bestemt leveringsform, kan der forekomme et ekstra gebyr, da vognmanden som udgangspunkt planlægger levering efter sin rute. Vi spørger dig altid om du vil betale for det i ordrebekræftelsen.
Vi har et begrænset lager af belægningstegl i ulfborg, og anbefaler derfor altid, at du spørger efter type og lagerstatus, hvis du ønsker at hente.
Paller og anbrud
Når der bestilles belægningstegl, tilføjes paller automatisk i kurven - afhængig af hvor magne der bestilles. Belægningstegl leveres på engangspaller, og palleprisen afhænger af producenten, men fremkommer når varen er tilføjet i kurven.
Tips til fliser
Tegl er et naturprodukt

Teglklinker et et naturprodukt og kan variere i både farve og størrelse. Forbruget er beregnet efter modulmål, hvilket betyder at fugeafstand er medregnet.

Bland tegl fra flere paller

For at opnå et ensartet og naturligt sfarvespil anbefaler vi, at du blander tegl fra flere paller under lægning.

Husk korrekt fugeafstand

Når tegl lægges, skal der være plads til en fuge mellem klinkerne. Vi anbefaler en fuge på 3-5 mm, så der ikke er direkte stenkontakt.

Brug den rigtige fugesand

Vi anbefaler at bruge fugesand 0-4, eller fugesand hvor der ikke er tilsat noget i. Vi fraråder brug af NoGrow, da det kan give skjolder og udtryk.
Vær også opmærksom på brug af stenmel, da det kan give misfarvninger i overfladen, hvis overfladen ikke bliver fejet ren.

Specifikationer

Bredde

5 cm

Længde

20 cm

Tykkelse

6 cm

Kanter

Slået kanter, Tromlet

Materiale

Tegl

Farve

Rødbrun

Overflade

uglaserede

Antal stk pr. m²

93 stk

Antal stk pr. palle

1040 stk

Antal m² pr. palle

11,18 m²

Velegnet til

Gangsti, Indkørsel, Terrasse

Ønsker du at skabe en unik og stilfuld atmosfære i din have? Leder du efter en klinke, der kombinerer naturlig skønhed med holdbarhed? Så er Belægningstegl VHG120 Gent det perfekte valg for dig!

Belægningstegl VHG120 Gent 20x5x6 cm præsenterer sig i en lækker rødbrun farvetone, der tilføjer varme og charme til din belægning. Klinken er designet til at blive lagt på højkant, hvilket skaber et unikt og iøjnefaldende udseende i din have. De tromlede kanter giver klinken en blød og naturlig overgang mellem klinkerne og tilføjer en rustik fornemmelse. Samtidig har overfladen en let besandet struktur, der giver et subtilt skær og tilføjer en behagelig taktile dimension til klinken. Alternativt kan klinken også lægges fladt, hvilket giver en grovere og mere markant struktur og tilføjer variation til udtrykket.

Belægningstegl VHG120 Gent er et naturprodukt, hvilket betyder, at farven kan variere en smule fra brænding til brænding. Dette tilføjer en unik karakter og autenticitet til din belægning og skaber et naturligt udseende, der skiller sig ud.

Klinken er designet med tromlede kanter, hvilket giver en blød og naturlig overgang mellem klinkerne. Denne egenskab bidrager til et harmonisk og æstetisk udtryk i din have. Med en tykkelse på 6 cm er Belægningstegl VHG120 Gent ideel til indkørsler, terrasser og gangstier, hvor den kan modstå daglig brug og bevare sin strukturelle integritet.

Belægningstegl VHG120 Gent er ikke kun smuk, men den er også ekstremt holdbar og velegnet til det danske vejr. Den er 100% farveægte og frostsikret, hvilket betyder, at den bevarer sin intense farve og modstår skader forårsaget af regn og frost. Du kan trygt stole på, at din belægning vil bevare sin skønhed og funktionalitet i mange år fremover.